ZŠ a MŠ Holasice

okres Brno-venkov,

Roup dětský

Vážení rodiče,

v ZŠ a MŠ se objevilo onemocnění roupem dětským.Prosím Vás o kontrolu u Vašich dětí.

Děkuji Pavlína Zámečníková

Roup dětský je parazit, který se vyskytuje pouze u lidí a nejčastěji postihuje děti. Přenáší se fekálně orálním způsobem, tj. že ze střeva nemocného se původce dostane nejčastěji kontaminovanýma rukama do prostředí a opět kontaminovanýma rukama nebo předměty do úst hostitele. Protiepidemickými opatřeními jsou tedy zvýšená osobní hygiena  rukou, včetně krátce ostříhaných nehtů . Vedení mateřské školy by mělo upozornit rodiče ostatních dětí na výskyt roupů a doporučit jim, v případě obtíží, navštívit lékaře.

Léčba probíhá dvoufázově. Lék působí pouze na dospělé jedince roupů, vajíčka nezničí. První dávka léku se dává bezprostředně po zjištění diagnózy, druhá s odstupem několika týdnů, až dozrají nakladená vajíčka. Už po první dávce se sníží jeho infekčnost, ale teprve několik dní po druhé dávce není nemocný infekční.  Obecně platí, že o návratu dítěte do kolektivu rozhoduje ošetřující lékař nemocného dítěte.

Datum vložení: 10. 12. 2019 0:00
Datum poslední aktualizace: 27. 1. 2020 20:30
Autor:

Počasí dnes:

2. 4. 2020

Bude skoro jasno až polojasno. Denní teploty 8 až 12°C. Noční teploty 0 až -4°C.

Duben hojný vodou - říjen vínem.

Déšť na svatého Theodora značí mnoho vody v máji.

Obec Holasice