ZŠ a MŠ Holasice

okres Brno-venkov,

Roup dětský

Vážení rodiče,

v ZŠ a MŠ se objevilo onemocnění roupem dětským.Prosím Vás o kontrolu u Vašich dětí.

Děkuji Pavlína Zámečníková

Roup dětský je parazit, který se vyskytuje pouze u lidí a nejčastěji postihuje děti. Přenáší se fekálně orálním způsobem, tj. že ze střeva nemocného se původce dostane nejčastěji kontaminovanýma rukama do prostředí a opět kontaminovanýma rukama nebo předměty do úst hostitele. Protiepidemickými opatřeními jsou tedy zvýšená osobní hygiena  rukou, včetně krátce ostříhaných nehtů . Vedení mateřské školy by mělo upozornit rodiče ostatních dětí na výskyt roupů a doporučit jim, v případě obtíží, navštívit lékaře.

Léčba probíhá dvoufázově. Lék působí pouze na dospělé jedince roupů, vajíčka nezničí. První dávka léku se dává bezprostředně po zjištění diagnózy, druhá s odstupem několika týdnů, až dozrají nakladená vajíčka. Už po první dávce se sníží jeho infekčnost, ale teprve několik dní po druhé dávce není nemocný infekční.  Obecně platí, že o návratu dítěte do kolektivu rozhoduje ošetřující lékař nemocného dítěte.

Datum vložení: 10. 12. 2019 0:00
Datum poslední aktualizace: 27. 1. 2020 20:30
Autor:

dnes, neděle 19. 9. 2021
oblačno 15 °C 8 °C
pondělí 20. 9. jasno 17/6 °C
úterý 21. 9. skoro jasno 18/6 °C
středa 22. 9. zataženo 14/10 °C

Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.

Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava.

Obec Holasice